Ekibinizin Duygularını Yönetin

Hayatınızın herhangi bir yönündeki belirsizlik stresi artırabilir. Özellikle çalışma ortamında bir lider olarak endişenizi artırabilir, takımın halihazırda sahip olduğu kaygı ile yayılabilir veya çoğalabilir.

Kişi, kişisel dengede olduğunda kendisinin en iyisinin ortaya çıktığını birçok kez fark eder veya fark edilir. Bu, olumsuz deneyimler ve duygular için harcanan enerji ile zaman, olumlu deneyimler ve duygular arasında bir denge olduğu anlamına gelir. Deneyimlediğiniz her bir olumsuz durum için üç olumlu deneyime ihtiyacınız vardır.

Takımın duygularını yönetmeye yardımcı olmak istiyorsanız, kiminle başlamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Yoksa sakinlik, huzur ve güven kavramlarını uyandırmak ve yansıtmak sizin için zor olacaktır.

İyi bir iş organizasyonunu kolaylaştırmak, zamanı optimize etmek, süreçlere göre çalışmak ve sonuçlara odaklanmak gibi hususlar her zaman belirsizliğin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca iş, tutum ve gösterilen çabayla ilgili doğru geri bildirim vermeye de dahil edilmelidir.

Günümüzde birçok lider, ekipleriyle duyguları hakkında konuşmaktan kaçınıyor. ‘’Yanlış olduklarını biliyorum, ancak bunun hakkında konuşmayı kolaylaştırırsam tehlikeli olabilir ve her şey farklılaşabilir’’ şeklindeki düşünce ve yorum yapan lider, ekibin duygularını atlayarak ya da bastırarak geçme eğilimi gösteriyor.

Uzun zaman önce okuduğum Wendy Murphy HBR adlı makalesinde ‘’İyi mentorlar güçlü duygularla çalışmanıza yardımcı olur’’ diyerek 3 özel alışkanlığı öneriyor;

1.Çevreleme

2.Empati

3.Bilişsel esnekliğe ve yeniden değerlendirmeye yardımcı olur.

Sorunları veya zorlukları tehdit olarak algılamak, iş yerinde stres düzeyinin artmasına ve performansın düşmesine neden olur. Bununla birlikte, durumu bir meydan okuma olarak yeniden yorumlamak, insanların göreve ve yapacak güçlerine odaklanmalarına yardımcı olur. Böylelikle, zor bir durumda iyi sonuçlar elde edebilmek için sonraki adımların ne olduğunu belirlemek daha kolaydır. Bu şekilde ekibinizin dayanıklılığına destek olabilirsiniz.

Yani konsantre olabilir veya ortak çalıştığınız kişinin yalnızca olumsuz yönlere odaklanmasına yardımcı olabilir ya da tam tersi kolaylaştırabilirsiniz. Bu durumun en zor yönlerinden biridir. İşbirlikçilerin zihinlerine, aynı zamanda meydan okumaya ve olumlama yapmaya odaklanmalarına yardımcı olmak, kendi duygularının düzenlenmesinin baş karakterlerini hissetmelerine yardımcı olacaktır.Bir yanıt yazın