Stres Bir Enerji Kaynağı Mı ?

Özellikle son dönemlerde daha fazla stres haliyle yaşıyor olduk ve bunun son derece zararlı olduğunun da farkındayız. Ancak stres yararlı bir kaynağa dönüştürülebilir mi? Uzman psikologlar stresin bile iyi olduğuna inanıyor ve içinde gizli olan potansiyelinden bahsederek stresi etkili şekilde geliştirilebilecek gücümüzden bahsediyor. Peki nedir bunlar ? Gerçekten doğru bir enerji kaynağına dönüştürülebilir mi ?

Uzun süreli stres zararlıdır. Sağlık sorunlarının, tükenmişliğin, yaşamdan memnuniyetsizliğin, depresyonun, saldırganlığın, çatışmanın ve çok daha fazlasının sebebidir. Bu tür stres nedenlerinden kendini koruyabilir misin? “Stresten kaçınma” seçeneği pek çok kişi için uygun değildir.

STRES Bizim İçin İşe Yarasın !

Çoğu insan stresten kurtulmayı ya da problemlerden kaçınmayı veya görmezden gelmeyi seçiyor.

Bu nedenle, strese genellikle “İyiyim” ya da depresyonla “Ben halledemem!” cümleleri ile karşılık veririz. Ancak, garip bir şekilde, stres aslında farkındalığı arttırır, düşünmeyi hızlandırır, çalışma kapasitesini arttırır ve birçok insana “Kriz durumunda kendimi çok iyi hissediyorum” demek için birçok neden yaratır. Böylece kurduğunuz olumlu cümleler sayesinde stresin sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Psikologlar “Çalışmalar zor bir çocukluğu olan yetişkinlerin çok güçlü ve zorluklara karşı dirençli olduğunu ve yaşamın onlara daha fazla verdiği armağanlara değer verdiğini göstermiştir.’’

Uzun yıllar boyunca, stresli bir durumun kötü olduğu ve sağlıklı bir yaşam tarzının stres gerektirmediği öğretildi.  Yeni bir çalışma “stres iyidir” tutumunun daha faydalı olduğunu doğrulamaktadır.

Stresle başa çıkmanın ve ondan faydalanmanın üç yolunu sunar;

Stresini Anla

Stresi nasıl yaşadığımızı tam olarak anlamak, bu durumu doğru bir şekilde yönetmenin ilk adımıdır. Stresinizi çeşitli sorular ile anlayabilirsiniz.

  • Strese tepkiniz nasıl görünüyor? Belki de bulantı, karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı ya da yatmak ve kendinizi bir battaniyeyle örtmek, herkesten ve her şeyden saklanmak arzusudur?
  • Strese bir tepki tanımladıktan sonra, görmezden geliyor musunuz? Her seferinde belirtileri fark edin ve bir şeyin sizi rahatsız ettiğini kabul edin.
  • Seni tam olarak rahatsız eden nedir? Stres yanıtı neleri içerir?

Stresini Kullan

Bize ne olduğunu, neden olduğunu anladığımızda ve durumumuzu dinlemeyi öğrendiğimizde, ne yapacağımıza karar vermemiz gerekir. Stresi iyi bir şey olarak görmek ve buna göre davranmak, stresi kullanma becerimizi de geliştirecektir.

Stresin gitmesini beklemek ya da gitmiş gibi yapmak yerine onu kullanmanız gerekiyor.

Stresi kullanma yöntemini düşünürken;

  • Durumdan nasıl yararlanılır?
  • Bunun için ne yapman gerekiyor?
  • Öğrenmemiz gereken bir şey veya şu anda yardımına ihtiyacımız olan biri var mı?

Belki de yaşam dengesinden vazgeçerek çok fazla şey aldınız. Belki başkalarını önemsemekle meşguldünüz, kendinizi unuttunuz. Her durumda, stres bir sonraki adımın nereye gideceğini gösterir.

Gerçekleri Kabul Et

“Seni öldürmeyen şey, seni güçlü kılar.”

Friedrich Nietzsche

Birçoğumuz bu sözle hayatımızın bir yerinde karşılaşmışızdır. Hepimiz stresi farklı deneyimleriz. Birisi yoga yapıyor, koşuyor, meditasyon yapıyor. Birisi bütün gün içer, takılır veya uyur.

Bu olumlu ve olumsuz stratejiler bize stresten kaçınmamıza, gönderdiği mesajları görmezden gelmemize yardımcı olduğunu söylüyor.

Bu arada, stres dikkate almamız gereken önemli bir sinyaldir. Stresi selamlayın ve size ne söylediğini anlamaya çalışın.

“Ona fırsat için teşekkür ederim. Değişiklikleri selamlayın, çünkü hayatı daha iyi hale getirmek için gereklidirler. İç güce dön, O zaman stres iş ve ilişkilerde başarılı olmanıza, daha güçlü ve daha güvenli olmanıza yardımcı olacaktır.”Bir cevap yazın