İş Yerinde Üretkenliğinizi Artırmanın 9 Anahtarı

Üretkenliği artırmak ve zamanı yönetmek, sektörü, doğası veya ticari faaliyetlerinden bağımsız olarak şirketler için her zaman sürekli bir zorluk olmuştur. Günün çoğunu yapamamanın ve belirlenen hedeflere ulaşamamanın sinir bozucu hissini birçok kişi yaşamıştır.

Çok çalışmak, iyi çalışmakla eşanlamlı değildir.

Etkinlik, verimlilik ve sürdürülebilirliğe dayalı üretkenlik, bir şirketin rekabet gücünü ve kaynaklarını iyileştirmek için en iyi stratejidir. İşyerinde üretkenliğinizi artıracak bu dokuz anahtarla, çalışma saatlerinizi en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi keşfedecek ve daha iyi yaşamak için zamanınızı çok daha iyi yöneterek, sadece iş değil, aynı zamanda kişisel hayatınıza da uygulayabileceksiniz.

1. Planlamanın Gücünden Faydalanın

“Planlar işe yaramaz, ancak planlama her şeydir ”  (Dwight Eisenhower).

Baskı altındaki sorunları çözmek için kendiliğinden ve esnekliğin önemini azaltmadan, zamanımızı etkin bir şekilde yönetemediğimizin bir göstergesi olduğu için her zaman “aciliyet modunda” çalışmamak önemlidir. Günümüzde planlama, kendilerini organize etme becerisine sahip bir serbest çalışan profili aradıkları için yetenek işe alım uzmanları tarafından en çok aranan niteliklerden biridir.

Etkili zaman yönetimi için, bir gündemden yararlanın. Güne, önceden hazırlanmış görevlerinizi gözden geçirerek başlayın. Bu yapılacaklar incelemesi, kontrol duygunuzu artırarak çok daha taze ve daha motive başlamanıza yardımcı olacaktır. Gerçekleştirilecek görevler bilindikten sonra, gününüz için kısa, orta ve uzun vadede görevlerin, amaçların ve hedeflerin bir tanımını yapmak önemlidir .

2. Sorumluluklarınızı Yönetin

Yaygın bir hata, her şeyi aynı anda yapıyormuş gibi yapmaktır. Mümkünse, stresi artırdığı ve çalışmamızı daha az verimli hale getirdiği için çoklu görevi olabildiğince az karıştırın. Doğru odaklanın ve bir düzen oluşturun, her zaman önceden sınıflandırmanız ve daha sonra çözmeniz gereken acil görevler ve önemli görevler olacaktır.

Görevleri projelere veya temalara göre yönetin.  Bir projenin birkaç küçük göreve bölünmesi ve adım adım gerçekleştirilmesidir.  Ayrıca hepsini aynı anda yapmak için aynı bağlamı gerektiren “toplu işleri” veya tematik etkinlikleri de işleyebilirsiniz. Örneğin, birkaç dakikanızı arama yapmak, e-postaları cevaplamak vb.

3. Zamanınızı Çalanlar İle Yüzleşin

Bugün her zamankinden daha fazla, anlık bağlantı ortamında bizi gerçekten önemli ve üretken işlevlerden uzaklaştıran “zaman vampirleri” ile çevriliyiz. E-posta, WhatsApp, sohbet, sosyal ağlar… ertelemeyi ve müteakip yükü destekleyen çok fazla cazibe unsurları mevcut. Onlarla savaşmak, gerçekten önemli ve faydalı olana odaklanmamız gereken en büyük zorluklardan biridir.

Facebook, Instagram veya çeşitli sosyal ağlarda vakit geçirerek zaman kavramından etkilendiğimizi hepimiz biliyoruz. Sadece hedeflerimize göre bunu halletmeyi öğrenmeliyiz. Verilen veya yapılması gereken görevi yerine getirmek için bir teşvik sistemi olarak müttefik hale getirebiliriz. Örneğin “önemli olan x görevi bitirdiğimde, x yaparım” diye düşünmek gibi.

Ertelemeye direnmenin bir başka yolu da yanlış bir son tarih yaratmaktır  Hedefinize ulaşmak için belirleyeceğiniz son tarihi notlarınız arasına yazın, Örneğin; bugün koşmaya başlamak istiyorsanız bir ay içinde 5 kilometrelik bir koşu planlamak veya vaat edilen tarifi yapmayı öğrenmeden önce birkaç arkadaşınızı öğle yemeğine davet etmek gibi.

4. İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Konuşma sıranızı beklemeyin. Gerçekten dinleyin ve farklı olacaksınız”  (Charles Chaplin).

İletişim hayatın anahtarıdır , ancak iş ortamında olduğu kadar sosyal yaşamımızda önemli bir araçtırEtkili bir iletişim modeli, çalışan motivasyonunu ve iş üretkenliğini de büyük ölçüde etkiler.

Takım çalışması:  Birlikte gerçekleştirilebilecek görevler, zayıflıkları azaltan ve güçlü yönleri artıran gerçek bir işbirliği ruhu geliştirilirse daha iyi bir sonuç elde edecektir. Ortak çalışma ile elverişli bir ortam elde etmek, iyi yönetilen ekip çalışması sayesinde şirketin işgücü verimliliğini artırmasına olanak sağlayacaktır .

Sosyalleştirme:  En modern ve üretken şirketlerde çalışanların dinlenebileceği kafeteryalar, yemek odaları veya küçük odalar bulunur. Küçük günlük eylemler, meslektaşlarla daha iyi bir bağ kurmada fark yaratabilir. Normalde şirketler, ekip oluşturma gibi ortak faaliyetler yürüterek bu tür bir ilişkiyi geliştirme eğilimindedir.

5. Gereksiz Her Şeyi Hayatınızdan Çıkarın

Kulağa mantıklı gelse de, gerçekten önemli olana konsantre olmanın büyük bir sırrı, önemsiz görevleri ihmal etmek ve ihtiyacımız olmayan şeyleri atmaktır.

“Hayır” demeyi öğrenin. Bilmiyorsanız, programınızın çok zaman alan ve hem şirket hem de sizin için az fayda sağlayan konularla dolu olması muhtemeldir. Mümkünse, diğer insanlara bağlı olan bu görevlerden veya kararlardan önce çözmeye çalışın. Toplantıların bir başlangıç ​​ve bitiş zamanı olmalı, bir gündemi olmalı ve sonu gelmeyen tartışmalar veya anlamsız konulardan söz edilmemelidir.

İş yerinizi düzenleyin.  Masanızı düzenlerseniz, zihninizi de düzenlersiniz. Çalışma alanı, nasıl çalıştığınız ve sonuçlarınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Görsel olarak organize ve temiz olmalıdır, çünkü aksi takdirde, bozukluğu otomatik olarak olumsuz bir şeyle ilişkilendirerek verimlilik yüzdesi daha düşük olacaktır. Optimal bir çalışma alanında çalıştığımızda duygusal sağlığımızı geliştiririz.

6. Kendinizi Tanıyın

Bazen en iyi müttefikimiz, bilmesek bile kendimizdir. Aynada gördüğünüz kişi hayatınız boyunca size eşlik edecek, bu yüzden onlarla iyi geçinin ve ilişkinizden en iyi şekilde yararlanın.

Beyin performansınızı optimize edin , aktiviteleri ritminize göre gruplayın ve enerjinizi iyi harcayın. Hayati ritminize göre, en yoğun zamanınızı ana veya önemli görevlere ayırın ve daha az yoğunlaşan anları ikincil ve yardımcı görevler için ayırın.

Kendi sabah rutininizi oluşturun. Günün geri kalanında dinlenme ve aktivitelerin sonuçlarını çoğaltacak bir alışkanlık, sabahları kişiselleştirilmiş bir rutine sahip olmaktır. Güne en iyi şekilde başlamamızı sağlayan, en önemli olana, enerjiyle ve stresten uzak durmamızı sağlayan birkaç otomatik aktivite yapmaktır. Zamanı sizin belirlediğiniz 10 dakika veya bir saat olabilir. Bir koşuya çıkmak, yoga yapmak, video izlemek, kahvaltı yapmak veya gazete okumak olabilir.

7. Dinlenmeyi Başarın

Bir çelişki gibi görünüyor, değil mi? Bununla birlikte, çalışırken duraksamak sonuçları iyileştirir ve üretkenliğinizi % 25 artırır. Sürekli olarak elinizden gelenin en iyisi şeklinde çalışmak sizi hızlı bir şekilde yorgun ve zihinsel olarak bitkin hissettirecektir, bu nedenle gün boyunca kişisel bakım ve bağlantınızı koparmak için bir alan bulmak önemlidir.

Kontrollü molalar.  Beyin, gün boyunca aralıklı dinlenme sürelerine ihtiyaç duyar. Üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, daha fazla çalışmak zorunda değilsiniz, molalı odaklanmış bloklarda daha iyi çalışırsınız. Görevler arasında birkaç dakika dinlenin, kollarınızı ve bacaklarınızı gerin, bir kahve alın veya kısa bir yürüyüş yapın. Sadece verimliliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda sırt ağrısını, baş ağrısını, tahrişi, gerginliği veya stresi de önler. Yapılan araştırmalara göre ideal olan 52 dakikalık bloklar halinde 17 dakikalık aralarla çalışmaktır.

Nefes alın ve bağlantısını kesin . Bazen bekleyen birçok sorun vardır, sorunlar birikir, işler yolumuza gitmez ve sinirlerimize hakim olamayabiliriz. Öyleyse hakim olan duygu keder ve öfkedir. Bazı dış senaryolar yüzünden, içimizde ürettikleri duyguyu kontrol edemiyor olsak da, hissettiğimiz şeyle ne yapacağımızı seçebiliriz. Duygularımızı doğru bir şekilde yönetmeyi öğrenmek ve içsel değişimimizi idare etmek için, bunu başarmanın iyi bir tekniği meditasyon veya  farkındalıktır.

8. Yeteneğinizi Artırın ve İçinizdeki En İyiyi Ortaya Çıkarın

Yetenek geliştirme, işi teşvik etmenin anahtarıdır, ancak her şeyden önce becerilerinizi geliştirmek için bazı yolları iyi bilmelisiniz.

Kendinizi eğitin . Sadece bilgiyi geri dönüştürmekle kalmaz, yetenek, beceri ve yetenekleri geliştirmeye hizmet eder. Aynı zamanda çalışma koşullarını iyileştirir ve kişisel ilişkilerimizde memnuniyeti ve kendini onaylamayı artırır, güçlendirir, güven ve öz saygıyı artırır. Eğitim bize bilginin yanı sıra proaktivite, empati, bağlılık, öz eleştiri veya hoşgörü gibi sosyal becerileri de sağlar.

Yaratıcılığınızı teşvik edin. Her zaman elinizin altında bir dizüstü bilgisayar bulundurun. En az beklenen anlarda, yapmakta olduğunuz bazı işlerle ilişkili fikirler ortaya çıkabilir. Unutmamak için, bunları not almak ve yararlı olabilecekleri zamanlar için bir liste tutmak idealdir. Araştırmalar, kalem ve kağıdın bilgiyi daha iyi düzelttiğini ve yaratıcılığı teşvik ettiğini göstermiştir.

9. Mutluluk Bulaşıcıdır 🙂

Birisi mutlu olduğunda, kendini tam, enerjik hisseder, işbirliği ve katılımı artar. Çalışanların refah düzeyini ve memnuniyetini artırmak, onlara daha değerli, bağlantılı ve şirkete katılmalarını sağlayarak morallerini ve performanslarını artırır. Bir kişi bir yerde değer verildiğini ve ihtiyaç duyulduğunu hissettiğinde motive olmasının daha kolay olduğu ve bu nedenle verimliliklerinin arttığı kanıtlanmıştır. Uzaktan çalışma veya  esnek saatlerde, çalışma saatlerinin düzenlenmesi özyönetim ve güven sağladığı için, giderek daha fazla şirketin farkında olduğu çok etkili önlemlerdir.

Pozitif olduğumuzda dopaminin iki işlevi vardır, sadece bizi daha mutlu hissettirmez, aynı zamanda öğrenme merkezlerini harekete geçirerek dünyaya farklı bir şekilde adapte olmamızı sağlar. Beyni olayları belirli bir şekilde görmesi için eğitirsek, daha iyimser bir hayata bakış açısı olan bir insan oluruz.

Günü yeniden değerlendirmek için biraz zaman ayırmanın düşünme şeklimizi yavaşça değiştirebileceğini ve böylece daha fazla mutluluk bulabileceğini gösteren bilimsel araştırmalara dayanmaktadır.Bir yanıt yazın